Zastávka: "Otíkova" lávka

Součástí výstavby Jižního Města bylo také vybudování nezbytné dopravní infrastruktury. Nejvýznamnější okamžik v tomto bodě nastal 7. listopadu 1980, kdy byl do provozu uveden druhý úsek linky C pražského metra. Linka metra tak byla prodloužena ze stanice Kačerov na konečnou stanici Kosmonautů, dnes Háje. Všechny stanice druhého úseku linky metra C se až do roku 1990 chlubily budovatelskými názvy: Primátora Vacka (Roztyly), Budovatelů (Chodov), Družby (Opatov) a Kosmonautů (Háje).

Lávka do metra

Vstup do stanice metra Kosmonautů po lávce překlenující dnešní Opatovskou ulici, byl zvěčněn v kultovním filmu Vesničko má, středisková z roku 1985. Tehdy vesnický synek Otík přecházel ještě provizorní dřevěnou lávku, která byla později nahrazena současnou betonovou. Podle dobových záběrů je patrné, že vstup do vestibulu metra Kosmonautů byl o pár metrů západněji, než je dnes.

 

Zajímavosti

Sídliště Jižní Město posloužilo jako kulisa i dalším více či méně známým filmům. Mezi nejvýznačnější filmařské počiny, které zvěčnily Jižní Město v celé jaho panelové kráse patří filmy Panelstory Věry Chytilové (1979), Horká kaše (1988), či Hodný chlapec (2004).