Zastávka: Captain Robert B. Holmes

Capt. R. B. Holmes byl americký letec 78. stíhací skupiny 8. letecké armády USA, který zahynul v troskách svého letadla P-51D Mustang MX-R (44 - 63214) 16. dubna 1945 na severu Divoké Šárky, když Spojenci útočili na pozice nacistů na letišti Praha-Ruzyně.

Podle vyprávění pamětníků z částí Prahy, které obklopují Divokou Šárku, v dubnu 1945 Spojenci (Američané, Britové, Francouzi) podnikli letecký útok na pozice nacistů na pražském letišti, které Němcům sloužilo výhradně k válečným účelům. Dle očitých svědků spojenci přilétali od Podbaby, skryti údolím Šárky, aby se  překvapivě vynořili u Ruzyně.

Toho dne utrpěli v bojích nad územím Protektorátu stíhači 8. letecké armády citelné ztráty při útocích na pozemní cíle, hlavně základny Luftwaffe. Capt. Robert B. Holmes, stíhač u 82. perutě byl jednou z obětí. Jeho peruť, v rámci 78. stíhací skupiny 66. stíhacího wingu, doprovázela bombardéry na cíle v Bavorsku. Po splnění úkolu dostala rozkaz k útokům na letiště Luftwaffe v prostoru Čech. Velitel 78. FG Lt. Col Landers uvolnil Holmesovu peruť k samostatné akci a ta pokračovala na naše území v jednotlivých letkách.

První útok provedla na letiště v Mariánských Lázní, kde Capt. Holmes zničil tři nepřátelské letouny na ploše letiště. Červený roj v čele s Holmesem pak přelétl nad Prahu a v domnění, že jsou u letiště Ganacker, zaútočili nízkým průletem na letiště v Ruzyni. Pravděpodobně hned při prvním útoku byl Mustang Capt. Holmese zasažen palbou protiletadlového kulometu (snad ze střechy nástavby u hangáru) a pokračoval dál v letu na západ. Kouřící a neovládaný letoun dopadl z výšky na pole, svažující se do údolí Divoké Šárky, jen pár set metrů od posledních domků obce Ruzyň.

Na poli nedaleko místa havárie pracovala skupinka zemědělců, kteří byli na místě nehody jako první. Zprostředkovaně dnes víme, že pilot se nepokusil o záchranu výskokem na padáku, ani o nouzové přistání. Buď byl natolik vážně zraněn, že nemohl nic dělat, nebo byl mrtev již v kabině svého stroje. Tito lidé vyprostili tělo pilota ze zničené kabiny a položili jej na zem. Údajně neměl žádné zjevné zranění, až na rozbitou hlavu. To by odpovídalo pádu letounu z malé výšky.
Po krátké době přijela na místo havárie dvoučlenná německá motohlídka, odehnala české obyvatelstvo a začala prohledávat obsah kapes amerického pilota. Jejich konání ukončil až německý důstojník, který přijel směrem od letiště. Vojáky odehnal pryč, tělo Holmese přikryl a vzdal mu vojenskou čest. Tolik vzpomínky pamětníků.

Památník Capt. Roberta B. Holmese


Capt. Holmes byl pohřben na hřbitově v Ruzyni, již bez vojenských poct. Po válce byl exhumován americkou armádou a pohřben na americkém válečném hřbitově v St. Avold ve Francii. Na žádost rodiny byl později převezen do Spojených států a pohřben v St. Snelling National Cementery v Minesotě. Zde odpočívá dodnes.